Łukta-City 


login:

hasło:

zaloguj   |   rejestracja


Zapraszamy do galerii zdjęć "Łukta Dawniej".31 Stycznia 2013, godz: 18:42

Pomniki


Przeglądając sieć Internet w poszukiwaniu zdjęć zrobionych w Łukcie i okolicach, natknąłem się na zdjęcie pomnika poświeconego poległym w I wojnie światowej, który kiedyś znajdował się w Łukcie, przy ulicy Mazurskiej. Ot, nic zaskakującego - przecież zdjęcie to od dawna widnieje w naszym serwisie w galerii zdjęć z dawnej Łukty. Zainteresowały mnie natomiast zdjęcia pomików z okolicznych wsi, które znalazłem na tej samej stronie! Postanowiłem zatem podzielić się z Wami tą ciekawostką historyczną. Poniżej zamieszczam zdjęcia i lokalizacje (niektórych) pomników, które znajdowały się w miejscowościach należących obecnie do naszej gminy.

Łukta
Odsłonięty w 1924 r., niezachowany


Lokalizacja pomnika

Dąg
Pomnik odsłonięty w 1925 roku. Napis widniejący na nim to "Die Gemeinde • Dungen • ihren tapfren Söhnen."

Nie znana jest mi lokalizacja tego pominika

Na tablicy znalazł się taki oto wpis:
Es starben für
Heimat und Vaterland
aus der Gemeinde Dungen
im Weltkriege 1914-18

Adolf Thews, † 15.10.1914
Gottfr. Schareina, † 2.4.1915
Gustav Pullwitt, † 20.7.1915
Gustav Buchholz, † 1.8.1915
Herm. Otto, † 7.8.1915
Otto Dombrowski, † 27.9.1915
Otto Fuchs, † 5.11.1915
Otto Mätzing, † 8.6.1916
Adolf Dombrowski, † 28.10.1916
Karl Engbrecht, † 28.11.1916
Friedr. Spiewak, † 9.4.1917
Friedr. Pullwitt, † 6.5.1917
Johann Buchholz, † 23.2.1918
August Schareina, † 8.10.1918

Ehre ihrem Andenken!

Ględy
Znajdował się w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg do Mostkowa, Wilnowa i Boguchwał. Niezachowany, obecnie w tym miejscu znajduje się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej.

 
 
Lokalizacja pomnika

Molza
Pomnik odsłonięty 1.8.1926 r., bliższa lokalizacja nieustalona. Być może zabudowania w tle pomogą ustalić miejsce pomnika. Napis widniejący na pomniku: "Die dankbare Gemeinde ihren Tapfern Söhnen".

Mostkowo
Pierwotnie zlokalizowany w centrum wsi, przed dawnym budynkiem szkoły, po prawej stronie drogi w kierunku Dobrego Miasta. Z dawnego założenia zachowała się tylko jedna tuja - pomnik został rozbity a jego fragmenty wykorzystane jako fundament stodoły. Podczas prac ziemnych natrafiono na akt erygacyjny z listą członów stowarzyszenia weteranów zaangażowanych w budowę pomnika oraz fragment gazety z 30 lipca 1922 roku. Dokumenty są przechowywane w miejscowej szkole.


Lokalizacja pomnika

Fragmenty pomnika wykorzystane jako fundamenty

Stodoła pod którą znajdują się fragmenty pomnika

Zachowana tuja

Znalezione dokumenty

Pelnik
Niezachowany, pierwotnie zlokalizowany koło budynku szkoły.


Miejsce gdzie stał pomnik obecnie.

Plichta
Napis widniejący na tablicy: "Für Ehre und Recht • starben den Heldentod".
"Den Schützen • der Heimat • die dankbare • Gemeinde". (Obrońcom Ojczyzny wdzięczni mieszkańcy)


Lokalizacja pomnika

Szczątki pomnika

Fragment tablicy
Szczątki pomnika
Szczątki pomnika

Tabórz


Lokalizacja pomnika

Szczątki pomnika

Szczątki pomnika

Worliny
Odsłonięty 13 lipca 1920 r.
Napis widniejący na tablicy:"DIE DANKBARE GEMEINDE • IHREN TAPFEREN SÖHNEN".

Florczaki
Niestety nie posiadam zdjęcia z tamtego okresu. Jak donosi moje źródło, pomnik został przebudowany i zaadoptowany przez parafię. Obecnie prezentuje się tak:


Jeśli ktoś z was może, to proszę o zweryfikowanie tej informacji. Jeśli to prawda, to w mojej opinii chyba najlepsze rozwiązanie. Pomnik w ten sposób przeżywa swoje drugie życie. Zachowano w pewien sposób pamięć o dawnym pomniku i jednocześnie wykorzystano jego fundamenty pod nowy, nadając mu sakralny charakter. Szkoda, że tak pochopnie zniszczono pozostałe pomniki.

Zdjęcia jak i informacje pochodzą ze strony www.rowery.olsztyn.plautor:gres wyświetleń: 3010

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!


komentarze:


status: MODERATOR nowy

2 Lutego 2013, godz: 08:47

+ 1 - 0

interesujące :)status: UŻYTKOWNIK nieprzeciętny

edytowany:
10 Lutego 2013, godz: 23:33

+ 0 - 0

Pomniki stały w prawie każdej miejscowości. To była chyba dobra forma uczczenia pamięci bliskich, których ciała nie wróciły na miejscowe cmentarze, do rodzinnych grobowców, a zostały gdzieś pochowane w pobliżu pola walki. Czasami zamiast pomników fundowano epitafia w kościołach np. w Bartągu. Trzeba przypomnieć, że w czasie I wojny światowej Niemcy zmobilizowali prawie 11 milionów żołnierzy, z czego do domów nie wróciło ponad 1773000. to są tylko zabici, a ile mogło nie wrócić z innych przyczyn. Faktem jest, że miejscowa ludność lubiła się fotografować przed tymi monumentami. Do kompletu pomników brakuje chyba jeszcze jednego monumentu postawionego chyba w 1970 roku, naprzeciwko domu b. sołtysa, jako memento walk bratobójczych. Wszystkie te pomniki łączy jedno - "nie zachowały się". Może nie lubimy jak nam przypominają jedno z przykazań dekalogu. Możliwe, że przestrzegamy prawa, dającego możliwość zniszczenia grobu po 20 latach.status: UŻYTKOWNIK nieprzeciętny

10 Lutego 2013, godz: 23:38

+ 0 - 0

O takiej możliwości ostrzegają czasami kartki od zarządców cmentarzy, kładzione na grobach 1 listopada.status: UŻYTKOWNIK śmiały +

26 Marca 2013, godz: 14:15

+ 0 - 0

Gres-zadales sobie wiele trudu,przeszlo minelo,ale dobrze wiedziec co i gdzie znajdowalo sie na terenach naszej gminy.Podejrzewam ze jedynie p. Jedamscy z Molzy
moga wiecej wiedziec od Ciebie ,napewno maja w swoich zbiorach wiecej fotografii z dawnych lat.Ja jedynie wiem, ze w poblizu Plichty w lesie znajduja sie groby poleglych.Z jakiego okresu -nie wiem?


 


copyright © lukta-city.pl
autor: Grzegorz Malinowski